Kultur och kärlek
“Kultur och kärlek” är ett unikt projekt som består av två olika föreställningar som ligger i gränslandet mellan teater och seminarium. Projektet presenteras i ett samarbete mellan TeaterVerket och Culturia.
OBS: Kultur och Kärlek består av två olika föreställningar som vardera bara ges vid ett tillfälle!
12 oktober: “KULTUR – VAD ÄR DET?”
26 oktober: “KÄRLEK – VAD ÄR DET?”
Läs mer om respektive evenemang nedan.
Hjärtligt välkomna att ta del av ett interaktivt kulturprogram som utger sig för att vara mera originellt än avancerat och i en form som du helt säkert aldrig tidigare upplevt.
KULTUR – VAD ÄR DET?
Detta kulturprogram är på ett formellt plan utformat som en teaterföreställning med två olika roller. Följande dramaturgiska förutsättningar gäller:
Doktoranden herr Kulturén ska doktorera i ämnet Kultur. Publiken spelar rollen av opponenter, dvs första, andra och tredje opponent.
- Herr Kulturén redovisar resultatet av sin kulturforskning under ca 40 minuter.
- Därefter blir det paus (opponenternas strategiska och analytiska överläggningar).
- Efter pausen preciserar och konkretiserar herr Kulturén sina kulturtankar och publiken opponerar på framställningen.
- Avslutningsvis avgör publiken om herr Kulturén ska godkännas med eller utan förbehåll.
Genrebeteckningen på pjäsen är ”en seriös salongskomedi”. Programmets och pjäsens filosofi baserar sig på den latinske filosofen och diktaren HORATIUS’ sentens: ”Ridentem dicere verum, quid vetat” (= ”Vem förbjuder mig att skrattande säga sanningen”).
Rollen som doktoranden herr Kulturén görs av kulturkreatören JOHN CEDERGREN.
Detta program är en skapelse av kulturföreningen CULTURIA (se info www.culturia.se).
Plats: Teaterverket, Västmannagatan 54, T-bana: Odenplan
Biljettpris: 120 kr (inkluderar två glas vin)
Tid: 12 oktober 2011 kl 17.30
KÄRLEK – VAD ÄR DET?
Detta kulturprogram är på ett formellt plan utformat som en teaterföreställning med två olika roller. Följande dramaturgiska förutsättningar gäller:
Doktoranden herr Kärleksson ska doktorera i ämnet Kärlek. Publiken spelar rollen av opponenter, dvs första, andra och tredje opponent.
- Herr Kärleksson redovisar resultatet av sin kärleksforskning under ca 40 minuter.
- Därefter blir det paus (opponenternas strategiska och analytiska överläggningar).
- Efter pausen preciserar och konkretiserar herr Kärleksson sina kärlekstankar och
publiken opponerar på framställningen.
- Avslutningsvis avgör publiken om herr Kärleksson ska godkännas med eller utan förbehåll.
Genrebeteckningen på denna pjäs är ”en seriös salongskomedi”. Programmets filosofi baserar sig på den latinske filosofen och diktaren HORATIUS’ sentens: ”Ridentem dicere verum, quid vetat” (= ”Vem förbjuder mig att skrattande säga sanningen”).
Rollen som doktoranden herr Kärleksson görs av kulturkreatören JOHN CEDERGREN.
Detta program är en skapelse av kulturföreningen CULTURIA (se info www.culturia.se).
Plats: Teaterverket, Västmannagatan 54, T-bana: Odenplan
Biljettpris: 120 kr (inkluderar två glas vin)
Tid: 26 oktober 2011 kl 17.30
Boka biljetter gör du här!
Biljetter förköpes online med kort eller Internetbank via Tickster, eller med kort hos Kulturdirekt i Kulturhuset. Biljetter kan även lösas kontant dörren från kl 17.00 i mån av plats. Observera dock att vi endast har 28 platser i salongen, så vi rekommenderar starkt förköp för att vara säker på plats.

