Presenterades under uppstartsträffen onsdag 9:e september.
Pjäsen är skriven av Arthur Wall, först tänkt som ett filmmanus och sedan omarbetad för scenen. Arthur kommer att regissera uppsättningen och bearbeta texten tillsammans med ensembeln.
Pil är ett nyskrivet relationsdrama om en ung man älskar pilkastning. Och tyvärr inte så mycket annat. I centrum för berättelsen finns Andreas, han är i trettioårsåldern, arbetslös och planlös, och utan starka ambitioner. Han tänker sig, att kanske kan man leva på att kasta pil… Där börjar berättelsen om mäns vänskap, relationers utmaningar och hur mycket man kan festa utan att det blir tråkigt. För är det så att firande ibland kan gå över i sorg?
Sökes: Vi söker fyra skådespelare i 20-30 årsåldern, två män och två kvinnor. Alla de fyra rollerna är bärande och viktiga i berättelsen.
Tidsplan: Under hösten 2026 samlar vi en ensemble och påbörjar repetitionsarbetet. Målsättningen är att spela under 2027, men än så länge finns ingen spelperiod bokad.
Både Västmansscenen och Stora scenen på Svea skulle kunna fungera för uppsättningen och arbetet med att välja plats och tid pågår.
Kontaktuppgifter: Tag kontakt med Arthur Wall per E-post till arthur.wall.mail@gmail.com för mer information och bokning av auditions.
Förutsättningar för medverkan i en produktion: All medverkan i Teaterverkets produktioner sker ideellt och om du blir aktuell för medverkan behöver du bli medlem i föreningen om du inte redan är det. Dock behöver du inte vara medlem för att gå på audition eller anmäla intresse, det blir du först när det är bestämt att du ska medverka i en produktion. Läs mer om medlemskap här.
Läs fler presentationer från uppstarten:
Regissör och skådespelare sökes till musikalen ”Mars Dotter”
En manlig kontrabasist sökes till ”Det blåser på taket”
Skådespelare sökes till den nyskrivna föreställningen ”Pil”
Skådespelare sökes till ”Pinocchio” som sommarteater!
Tekniker och röstskådespelare sökes till nyskriven monolog