Skådespelare sökes till ”Söderkåkar” som sommarteater

Presenterades under uppstartsträffen onsdag 9:e sept.

Sommaren 2027 kommer Peter Mellbin sätta upp föreställningen ”Söderkåkar” som ett samarbete mellan Teaterverket och Mälarhöjdens friluftsteater, han har redan delar av en ensemble, men söker några till. Det viktigaste är att du kan repa dagtid på onsdagar 10-15 och är beredd att spela utomhus i alla väder.

Gideon Wahlbergs klassiska folklustspel utspelar sig år 1942 och kretsar kring två bröder som äger varsin halva av en fastighet på Södermalm. Det är en lättsam komedi om förvecklingar, kärlek och pengar. Vill du se föreställningen i sin helhet ligger den på SVT Play med Monica Zetterlund i en av rollerna.

Sökes: Minst 4-5 skådespelare till (minst 2 män) som kan repa på dagtid (10-15) och vill prova på att spela parkteater.

Peter Mellbin är konstnärligledare för Teater Ursus som varit aktiva på Teaterverket sen 2023. Han är regissör, dramalärare, skådespelare och dramatiker med ett antal uppsättningar sen 1980talet. Teater Ursus jobbar med frågor om genus, könsroller och makt genom att bekämpa sexism, lbtq+fobi och alla former av mobbing och förtryck.

Han söker skådespelare som vill utvecklas både i teknik och djup.

Tidsplan: Repetitioner sker på dagtid på onsdagar från och med mitten av augusti 2026. Uppsättningen får sin premiär på Mälarhöjdens friluftsteater den 11 juni 2027

För mer information och intresseanmälan: hör av dig till Peter Mellbin per E-post till peter.mellbin@hotmail.com

Förutsättningar för medverkan i en produktion: All medverkan i Teaterverkets produktioner sker ideellt och om du blir aktuell för medverkan behöver du bli medlem i föreningen om du inte redan är det. Dock behöver du inte vara medlem för att gå på audition eller anmäla intresse, det blir du först när det är bestämt att du ska medverka i en produktion.  Läs mer om medlemskap här.

Läs fler presentationer från uppstarten: